Informační kiosky

Informační kiosky jsou mocným a neúnavným nástrojem pro interaktnivní předávání informací a v dnešní době i pro provozování OnLine služeb. Jeho hlavní předností je, že informační kiosek (zkráceně infobox) nemá, narozdíl od různých informačních kanceláří a středisek, otevírací dobu a je k dispozici 24 hodin denně. To samozřejmě neznamená, že infoboxy by mohly nahradit ústní přdávání informací, ale mohou jej určitě důstojně zastoupit.

Koncepce námi dodávaných informačních kiosků pracuje na architektuře klient - server. Na serveru jsou umístěna všechna data a samozřejmě redakční systém Public4u určený pro správu těchto dat. Informační kiosek je se serverem spojen přes internet pomocí VPN sítě. Díky této koncepci je možné v informačním kiosku zobrazovat nejen data spravovaná přes redakční systém Public4u, ale také www stránky z jiných zdrojů.

Naše koncepce systému informačního kiosku se skládá ze tří součástí:

Server

Serverovou část má na starosti redakční systém Public4u rozšířený o monitoring stavu a činnosti informačního kiosku. Pomocí redakčního systému udržujete data v informačním systému aktuální. Pokud je využíván redakční systém Public4u zároveň pro správu www stránek, lze jednoduše zobrazovat stejná data i v informačním kiosku a vyhnete se tak dvojí editaci. Samozřejmě je možné pro informační kiosek vyhradit i zvláštní oddíl a v něm publikovat specifická data, určená jen pro prezentaci prostřednictvím infoboxu. Kromě toho má serverová část na starosti monitoring stavu a činnosti kiosku, který je zaznamenávan do databáze. V případě výskytu závady je o problému okamžitě informována technická podpora, která začne problém neprodleně řešit.

Software informačního kiosku

Základem je stabilní operační systém Linux a webový proližeč Mozilla s vlastním pluginem pro provoz infoboxu. Software zabezpečuje plnou spolupráci se serverovou částí a zamezuje zneužití infoboxu k prohlížení neautorizovaných stránek.

Hardware kiosku

Základem je nerezová konstrukce nebo ocelová konstrukce s komaxitovou povrchovou úpravou, PC s výkonným chlazením, aby se zabránilo přehřívání, LCD display a speciální klávesnice s trackballem určená pro vnější použití nebo dotykový senzor. Připojení k internetu je zabezpečeno buďto z dostupné lokální sítě nebo bezdrátovým modemem, díky čemuž lze infobox umístit v téměř libovolné lokalitě.